Michał Talarski
Dyrektor Pionu Klientów Strategicznych
-
Poland
Rozwój infrastruktury to potężna siła we współczesnej gospodarce światowej. Każdego roku wydawane są setki miliardów dolarów na naprawę, wymianę i budowę nowych możliwości w zakresie transportu, energetyki, portów, terminali i infrastruktury społecznej. Rządy zwracają się do sektora prywatnego o pomoc w finansowaniu projektów, podczas gdy pozostali gracze rynkowi – deweloperzy, wykonawcy, banki, firmy księgowe i prawnicze, konsultanci i inni – odgrywają ważną rolę w cyklu życia infrastruktury.
Interesariusze projektów infrastrukturalnych mogą mieć różne motywacje. Ich wyzwania i profile ryzyka zmieniają się przez cały okres trwania projektu – od etapu składania ofert, poprzez fazę przedbudowlaną, budowę, po eksploatację i bieżące zarządzanie.
Dzięki ponad 25-letniemu doświadczeniu nasz zespół jest doskonale przygotowany do wspierania Państwa decyzji w zakresie ryzyka i ubezpieczeń. Nasi specjaliści rozumieją rozbieżne tolerancje na ryzyko sektora publicznego, inwestorów kapitałowych, kredytodawców i sektora budowlanego.
W ramach finansowania, dostarczamy strategie i rozwiązania, które zmniejszają zmienność inicjatyw infrastrukturalnych i sprawiają, że projekty są akceptowane przez banki. Na etapie planowania, projektowania, budowy i eksploatacji dostarczamy wiedzę i skuteczne strategie ograniczania ryzyka oraz zarządzania aktywami, które uwzględniają zmiany ryzyka w poszczególnych fazach projektów.
Nasz globalny zespół może pomóc zachować końcową wartość aktywów, ograniczyć zmienność strumienia przychodów i wesprzeć w zarządzaniu nieodłącznym ryzykiem, dzięki czemu można efektywnie rozdysponować kapitał.
Ten rodzaj ubezpieczenia ma na celu ochronę interesariuszy projektu przed ryzykiem najczęstszych problemów związanych z rozwojem infrastruktury.
Niezwykle często ubezpieczenie obejmuje ryzyko związane z odpowiedzialnością cywilną, ponieważ ze względu na swój charakter, większość projektów infrastrukturalnych jest wystawiona na widok publiczny. Ponadto, ubezpieczenie obejmuje zazwyczaj ryzyko związane z fizycznymi stratami w projekcie, czy to z powodu zagrożenia naturalnego, takiego jak powódź lub wichura, czy też wynikającego ze szkód spowodowanych przez wykonawców lub ogół społeczeństwa.
W przypadku inwestycji infrastrukturalnych finansowanych ze środków prywatnych, ochrona ubezpieczeniowa obejmowałaby również ryzyko finansowe wywołane takimi czynnikami, jak opóźnienia w realizacji projektu (wynikające ze szkód fizycznych) lub błędy i przeoczenia związane z korzystaniem z profesjonalnych usług projektowych.
Innowacyjne rozwiązania ubezpieczeniowe zostały opracowane w celu pokrycia szerokiego zakresu ryzyka – od deszczu i wahań temperatury (ubezpieczenie pogodowe) po ubezpieczenie niewykonania zobowiązania przez podwykonawcę. Z uwagi na istniejącą zmienność w alokacji ryzyka dla danego projektu, ważne jest, aby skonsultować się z doradcą ds. ryzyka, takim jak Marsh, w celu zarządzania konkretnymi rodzajami ryzyka.
Duże projekty infrastrukturalne, choć w dłuższej perspektywie są niezwykle cenne dla społeczeństwa, od dawna sprawiają wrażenie problematycznych. Opóźnienia spowodowane nieprzewidzianymi wydarzeniami, takimi jak problemy z łańcuchem dostaw, przedłużające się okresy niesprzyjających warunków pogodowych, spory pracownicze i nieporozumienia interesariuszy w kwestii ważnych decyzji projektowych, mogą finalnie kosztować podatników i prywatnych inwestorów ogromne sumy pieniędzy.
Chociaż niektórych zagrożeń nie można rozwiązać z wyprzedzeniem, jak na przykład brak porozumienia między interesariuszami, inne można w pewien sposób ograniczyć poprzez planowanie zarządzania ryzykiem. Specjaliści w tym obszarze mogą pomóc firmom zajmującym się projektami infrastrukturalnymi z wyprzedzeniem opracować strategię ochrony przed typowymi zagrożeniami, zapewniając jednocześnie wsparcie w zakresie likwidacji szkód i odbudowy przedsiębiorstwa w przypadku wystąpienia tego typu problemów.
Dyrektor Pionu Klientów Strategicznych
Poland